Un évêque s'est levé!  Forum Index

Un évêque s'est levé!
Forum

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in  SOUTIEN A NOS EVÊQUES, PRÊTRES, RELIGIEUX, RELIGIEUSES REFRACTAIRES 


           
Władze Bractwa uznają błąd abp Lefebvre’a

 
Post new topic   Reply to topic    Un évêque s'est levé! Forum Index -> ARCHIVES -> Archives étrangères
Previous topic :: Next topic  
Author Message
PelagiusAsturiensis
POLSKIE TEKSTY

Offline

Joined: 11 Dec 2012
Posts: 136

PostPosted: Fri 15 Feb 2013, 08:17    Post subject: Władze Bractwa uznają błąd abp Lefebvre’a Reply with quote

W komunikacie Domu Generalnego Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X w sprawie abdykacji papieża Benedykta XVI czytamy niesamowicie niepokojące stwierdzenie. Jest tam mianowicie napisane, że

„Bractwo Św. Piusa X nie zapomina, że ​​Ojciec Święty miał odwagę przypomnieć, iż tradycyjna Msza św. nigdy nie została zniesiona oraz uchylić sankcje kanoniczne, nałożone na biskupów po ich konsekracji w 1988 r.” (cytat za news.fsspx.pl)

Jakie sankcje kanoniczne? Te nigdy nieistniejące? Czyżby dzisiejsze władze Bractwa nie uznawały nie tyle obecnego, co przeszłego, tego z 1988 roku, stanu wyższej konieczności uprawniającego abp Lefebvre’a do dokonania sakr biskupich? Choć nie użyto terminu „ekskomunik”, mowa jest jednak o pewnych  „sankcjach kanonicznych”. Czy rzeczywiście mamy do czynienia ze swego rodzaju poprawianiem Arcybiskupa?

Niedługo Menzingen może będzie jeszcze dyplomatycznie przepraszać za grzechy abp Lefebvre'a, jak Jan Paweł II przepraszał za „grzechy Kościoła”.

Bądź, co bądź, coś się zmieniło. Przecież bp Fellay miał w 2006 powiedzieć, że „nie będziemy oczywiście prosić, by zniesiono coś, czego nie uznajemy. Zawsze odrzucaliśmy uznanie ważności tych ekskomunik, nie możemy więc prosić o to, by zniesiono coś, co nie istnieje.” (bp Fellay, kazanie we Flavigny, 2 lutego 2006. DICI nr 130, przytoczone przez autorów listu otwartego do x. Loransa).

A w między czasie Przełożony Generalny zasugerował też, że gdyby abp Lefebvre był widział pięknego i pobożnego novusika, nie posunął by się aż do konsekracji bez pozwolenia Papieża-modernisty (według relacji kardynała Cañizaresa).

Należy się modlić, by coś równie nagłego, jak abdykacja Benedykta XVI (w oczach świata, rzeczywiście bowiem nie jest to nagła decyzja), nie przydarzyło się Tradycji katolickiej w najbliższej przyszłości.

Pelagius Asturiensis

http://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2013/02/11/wladze-bractwa-uznaja-blad-abp-lefebvrea/ 


Back to top
Publicité


PostPosted: Fri 15 Feb 2013, 08:17    Post subject: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Back to top
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Un évêque s'est levé! Forum Index -> ARCHIVES -> Archives étrangères All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  

Index | Create my own forum | Free support forum | Free forums directory | Report a violation | Conditions générales d'utilisation
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group